Metal Damgalama Kalıp Maliyeti Ne Kadardır?

Jan 08, 2026 Mesaj bırakın

Metal Damgalama Kalıp Maliyeti Ne Kadardır?

3.000 dolardan 1 milyon dolara kadar herhangi bir yer. Basit bir kesme kalıbı ve çok-istasyonlu bir otomotiv transfer kalıbının her ikisi de, neredeyse hiçbir ortak yanı olmamasına rağmen "damgalama kalıpları" olarak adlandırılır.

How Much Does A Metal Stamping Die Cost?

Fiyat Aralıkları

 

Prototipler için tek-istasyonlu kesme kalıpları yaklaşık 3.000-8.000 ABD dolarından başlar. Üretim düzeyinde progresif kalıplar mı? Çoğu zaman 25.000 ila 80.000 dolar. Otomotiv gövde panelleri ve karmaşık transfer kalıpları altı rakama ulaşır, hatta bazen bu rakamlara da ulaşır.

 

Bağlam sayıdan daha önemlidir. Aynı parça geometrisi, 45.000 ila 325.000 ABD Doları arasında fiyat teklifleri veriyor. Kimsenin yalan söylemesi-farklı tedarikçilerin özellikleri tamamen farklı şekillerde yorumladığı için değil. Daha ucuz teklif, alıcının gerçekte ihtiyaç duyduğundan daha düşük bir standart oluşturuyordu.

 

Kalıp Tipi Fiyat Aralığı Ne Alırsınız
Tek-İstasyon / Yerleşke $3,000 – $25,000 Körleme, delici,{0}k-300k vuruş oluşturma. Prototipler ve küçük çalışmalar.
Aşamalı (Standart) $15,000 – $80,000 Bakımla. 500k+ vuruş başına birden fazla işlem.
Progresif (Otomotiv) $80,000 – $200,000+ Dar toleranslar, birinci sınıf çelikler. Multi-milyon vuruş programları.
Transfer Kalıbı $200,000 – $1,000,000+ Büyük paneller, derin çekmeler. Tüm üretim sistemleri.

 

Aşamalı bir kalıp neden 15 bin dolardan 80 bin dolara atlıyor? L-braketler için 3-istasyonlu bir kalıp, basma, kalıp içi kılavuz çekme ve sıkı toleranslı şekillendirme özelliğine sahip 10-istasyonlu bir kalıpla uzaktan yakından karşılaştırılamaz. Karmaşıklık doğrusal olarak ölçeklenmez.

 

Compound Die

 

Maliyet Dağılımı

 

Fiyat teklifi aldığınızda birkaç toplu maliyeti görürsünüz:

 

Kalıp malzemesi

Toplamın %20-40'ı kadardır. Bloklar, zımbalar, kesici uçlar için çelik. Bu, boyuta göre ölçeklenir ve aynı dereceleri kullanan tedarikçiler arasında çok fazla farklılık göstermez.

İşleme ve işleme

%30-50'sini yiyor. CNC, tel erozyon, taşlama, ısıl işlem, montaj. Daha yeni ekipmanlara ve vasıflı makinistlere sahip bir atölye, daha az el işi ile daha sıkı toleranslar üretir. Bazen daha hızlı oldukları için daha yüksek oranlara rağmen daha ucuzdurlar.

Tasarım ve mühendislik

%5-15 oranında çalışır. Şerit düzeni optimizasyonu tek başına malzeme kullanımını %10-15 oranında değiştirebilir. Tasarıma fazladan 2 bin dolar harcamak, üretim süreci boyunca malzeme maliyetlerinde 20 bin dolar tasarruf sağlayabilir.

Deneme ve doğrulama

%10-15 ekler. Baskı süresi, örnek materyal, tekrarlanan ayarlamalar. Bir randevuya çıkmak için acele edin ve hiçbir zaman doğru çalışmayan bir zar elde edin.

 

Standart bileşenlerkılavuz sütunlar, yaylar, silindirler gibi %5-10 oranında çalışır. Emtia eşyaları.

Çin Fiyatlandırma Formülü

 

Çoğu Çin takım atölyesi benzer bir hesaplama kullanıyor. Alt kalıp plakası boyutlarını ({1}}örneğin 400mm × 1000mm × 40mm) Cr12MoV olarak alın. Bu 4 $/kg'da 126 kg, kabaca 500 $ demektir. Tüm plakalar için çarpı 4=Hammadde olarak 2.000 ABD doları.

 

Sonra çarpın:Tek-istasyon için 3×, aşamalı kalıplar için 7×. Bu 400×1000mm progresif kalıp 14.000 dolara geliyor.

 

Bu son fiyat mı? Belki de değil. Ancak bundan çılgınca yapılan alıntılar soruları hak ediyor. Farklı çelik kaliteleri, köşe kesme-veya gerçek verimlilikler-hangisi olduğunu bilmeniz gerekir.

Hızlı matematik versiyonu: aşamalı kalıp ≈ uzunluk (mm) × genişlik (mm) × 0,25 ABD doları. Aynı kalıp=$100.000. Yani 14 bin dolardan (Çin) ila 100 bin dolara (ABD yurt içi) bakıyorsunuz. Gerçeklik arada bir yere düşer.

Takım Çeliği Hataları

 

Alıcılar bunu her iki yönde de berbat ediyorlar.

Spesifikasyonun altında-

500k+ parça programı için A2 çeliği anlamına gelir. Kalıp, koşunun ortasında-yıpranır. Önden 15 bin dolar tasarruf ettiniz, yenileme ve arıza süresi için 40 bin dolar harcadınız.

Spesifikasyonun üstünde-

50k parça için karbür kesici uçlar anlamına gelir. Elbette sonsuza kadar sürecek. Ayrıca asla dokunamayacağınız kapasitenin bedelinin 3 katını ödediniz.

Hacim ile eşleştirin:

  • 100.000 parçanın altında: A2 uygundur
  • 100k-500k: D2 (endüstrinin beygir gücü)
  • 500k-2M: DC53 veya SKD11 (1,8-2× maliyet, buna değer)
  • 2M'nin üzerinde: Aşınma bileşenleri için karbür uçlar

Isıl işlemin kalitesi de önemlidir. Standart çalıştırma 1,50 $/kg, vakum ise 4-6 $/kg'dır. Bütçe tedarikçileri, sertliğin tek bir zımbada 5 HRC değiştiği yerlerde kalıplar gönderir. Bu bir araç değil, gerçekleşmeyi bekleyen bir sorumluluk.

 

Damgalamanın Faydası Olduğunda

 

500-1.000 parçanın altında mı? Damgalamayı atla. CNC veya lazer kesim, sıfır takım yatırımı. Matematik işe yaramıyor.

Çaprazlama genellikle10.000-20.000 toplam parça. Bunun altında amortisman sizi öldürür. Bunun üzerinde,-parça başına verimlilik kazanır.

Örnek: 50 bin yıllık hacim, 5 yıl (toplam 250 bin parça)

Yöntem Takımlama Parça Başına- 5 Yıllık Toplam
CNC $0 $5.70 $1,425,000
Lazer+Fren $2,000 $4.00 $1,002,000
Aşamalı $35,000 $1.25 $347,500

 

Progresif kalıp 5 ayda geri ödeme yaptı. 12 aydan kısa sürede geri ödeme mümkün mü? Yap. 24 aydan fazla mı? Bu hacim projeksiyonlarından emin olsanız iyi olur.

 

When Stamping Pays Off

 

Kalıp Sınıfları

 

A, B veya C sınıfı kullanım ömrünü, bakımı ve fiyatı belirler. Çoğu spesifikasyon hatası burada meydana gelir.

Aşırı-belirtme:25 bin parça için A Sınıfı takımlama (7M+ strok). Hiçbir zaman kullanmayacağınız kapasitenin %99,6'sı için ödeme yapıyorsunuz. C Sınıfı işi yarı fiyatına yapar.

Şunu-belirtiyorum:500 bin parça için en ucuz C Sınıfı teklifi. 100 bin vuruşta büyük yenileme. 1 yerine 5 ölüm ödedin.

Daha kötüsü? Sınıf belirtmeden RFQ'lar. Tedarikçiler boşluğu istedikleri gibi doldururlar. Bu, 45.000$-325.000$'lık teklif dağılımınızın tam oradaki farkı.

 

Sınıf İnme Ömrü Hoşgörü Göreli Maliyet
C <100k ±0,1 mm A'nın %40-50'si
B 100k-500k ±0,05 mm A'nın %60-70'i
A 1-7M+ ±0,025 mm Başlangıç ​​çizgisi

 

Gizli Maliyetler

 

Satın alma fiyatı pazarlık yaptığınız fiyattır. İşletme maliyetleri yıllarca ödediğiniz tutardır.

 

Önleyici bakım:Yıllık kalıp değerinin %3-5'i. Birinci sınıf operasyonlar %2-3 oranında yürütülür. %5'in üzerinde mi? Aletlerinizde veya bakımınızda bir şey bozuk.

Yedek parça envanteri:Bir-kez kalıp değerinin %5-10'u. Elinizde yedek yumruklara ihtiyacınız var, aksi takdirde bir sonraki arıza acil bir duruma dönüşür.

Kurulum emeği:Kurulum, hizalama ve ilk makale için çalıştırma başına 200-600 ABD doları. Zarı yılda 12+ kez mi çalıştırıyorsunuz? Hızlı bir şekilde eklenir.

 

Çoğu zaman alıntılarda eksik:

  • ECO'lar: 2 bin ABD doları-20 bin ABD doları+
  • Acele ücretler: Teslimat süresini 12 haftadan 6 haftaya düşürmek için %15-30
  • PPAP belgeleri: Otomotiv için 1 bin ABD doları- 5 bin ABD doları

Ayrıntılı teklifler alın. Toplu meblağlar farklılıkları gizler ve değişiklik emirlerini bir kabusa dönüştürür.

 

Yurtiçi ve Denizaşırı

 

Çin takımları ABD'den %40-60 daha az çalışıyor. Gerçek tasarruf. Ancak toplam maliyet başlık numarası değildir.

80.000 $'lık aşamalı kalıp (ABD temel çizgisi):

BİZ

 

80 bin dolar + 500 dolar nakliye + minimum genel gider

 

= $83k

Çin

 

40 bin dolar + 4,5 bin dolar nakliye + 3 bin dolar vergiler + 12 bin dolar seyahat (2 seyahat) + 3 bin dolar iletişim + 8 bin dolar kalite tamponu

 

= $70.5k

%16 gerçek tasarruf, %50 değil. Hala anlamlı.

Kalite çılgınca değişir. İhracat-sınıfındaki Çinli tedarikçiler ABD kalitesiyle eşleşiyor. Bütçe mağazaları 5 bin vuruştan sonra toleransı koruyamayan kalıplar gönderiyor. Tedarikçi yeterliliği ile ilgilidir.

Kırmızı bayraklar:

anlık fiyat teklifleri, çelik kalitelerini belirtmez, ISO 9001 yoktur, üçüncü-tarafların incelemesine izin vermez.

İyi işaretler:

ayrıntılı uygulama soruları, kötü özelliklerin geri çevrilmesi, belgelenmiş süreçler, iletişime geçilebilir referanslar.

Alıntı Yapmadan Önce

 

Eksik özellikler=karşılaştırılamaz tırnak işaretleri.

1

Şunları içermelidir:GD&T ile parça çizimi, malzeme özellikleri, yıllık + toplam hacim, kritik toleranslar, kalıp sınıfı veya hedef vuruşlar.

2

Şunları içermelidir:baskı özellikleri, parça çıkış gereksinimleri, yüzey bitirme ihtiyaçları, PPAP gereksinimleri.

Tedarikçiler teklif vermeden önce soru mu soruyor? Bunlar sizin adamlarınız. Anlık tahminler, herhangi bir mühendislik işlemi yapmadan genel çarpanları uyguladıkları anlamına gelir.

Sonuç olarak

 

10.000'in altında parça: CNC veya lazer kullanın. 10k-50k: D2'de B Sınıfı aşamalı, bütçe 25.000 $-50.000 $ yurt içi veya 15.000 - 30.000 $ denizaşırı. 50k+: Uygun çelik ile Sınıf A veya B. 500k+: bir takımlama mühendisi çağırın, yatırım profesyonel optimizasyonu haklı çıkarır.

 

En büyük hata fiyat-değil, spesifikasyonların eşleşmemesidir. Uygun şekilde belirlenmiş bir kalıp, yıllarca temettü öder. Uyumsuz olan, yinelenen bir sorundur.

 

Abis Mold, otomotiv, elektronik ve tıbbi cihaz uygulamalarındaki damgalama projeleri için takım maliyet analizi ve DFM incelemesi sağlar. Projeye özel rehberlik için-mühendislik ekibimizle iletişime geçin: https://www.abismould.com